Κυριακή 31 Ιανουαρίου 2016

Γ.Σ. ΙΤΕΑΣ : ΥΠΕΚΥΨΕ ΣΤΗΝ ΑΝΩΤΕΡΩΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΡΗ ΘΗΒΩΝ

Γ.Σ. Ιτέας-Άρης Θήβας 64-67 για το πρωτάθλημα ανδρών Α' ΕΣΚΑΣΕ

Η ομάδα του Γ.Σ. Ιτέας προσπάθησε μέχρι το τέλος να φέρει τον αγώνα με τον Άρη Θηβών στα μέτρα της, αλλά η ομάδα της Θήβας
ήταν πολύ καλή σε όλο σχεδόν το παιχνίδι ενώ είχε και την βοήθεια των διατητών σε καθοριστικό φάουλ που δεν δόθηκε στο τέλος του αγώνα  με αποτέλεσμα να φύγει από την Ιτέα με το διπλό με το σκορ στους 3 πόντους διαφορά 64-67
Οι φιλοξενούμενοι από την Θήβα είχαν το προβάδισμα στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα όμως στο τέλος το ματς εξελίχθηκε σε πραγματικό θρίλερ, ενώ σε καθοριστική φάση του αγώνα στο τελευταίο λεπτό δεν δόθηκε φάουλ στον Γεωργαντά.
Έτσι, λοιπόν, στα τελευταία κρίσιμα δύο λεπτά του αγώνα πήγε να γίνει η μεγάλη ανατροπή. Ο Άρης ήταν μπροστά στο σκορ με 59-64 και ο Μπαντελάς μείωσε σε 61-64 για τον Γ.Σ., στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι αστόχησαν στην επίθεση και ο Πράππας στα 40′ με τρίποντο που ξεσήκωσε την εξέδρα και τόνωσε το ηθικό της Ιτέας ισοφάρισε σε 64-64!
Ο Μανώλας του Άρη, στη συνέχεια, πέτυχε το 64-66 και η Ιτέα στην τελευταία επίθεσή της πέρασε τη μπάλα κοντά στο καλάθι και συγκεκριμένα στον Γεωργαντά που αστόχησε , αλλά όλα δείχνουν ότι του έγινε φάουλ που δυστυχώς δεν δόθηκε από τους διαιτητές και η συγκεκριμένη φάση ήταν καθοριστική για την οριστική έκβαση του αγώνα...  Ο Χαρατσής των φιλοξενούμενων με 1/2 βολές διαμόρφωσε το τελικό σκορ 64-67 με τον Άρη να φεύγει τελικά νικητής από το Κλειστό της Ιτέας.
Η Θήβα μετά το διπλό όχι μόνο στην  Ιτέα αλλά και στην Άμφισσα με τον Μάκαρο στην προηγούμενη αγωνιστική δείχνει ότι βρίσκεται σε αγωνιστική άνοδο.  Σε κάθε περίπτωση αξίζουν συγχαρητήρια και στις δύο ομάδες για το πλούσιο θέαμα που πρόσφεραν.