Γ.Σ.ΙΤΕΑΣ - ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΙΒΑΔΕΙΑΣ 72-63

Α’ ΕΣΚΑΣΕ: Επιστροφή στις επιτυχίες!

Γ.Σ. Ιτέας-Απόλλων Λιβαδειάς 72-63

πηγή : stereabasket.gr

Ο Γ.Σ. Ιτέας έσπασε το αρνητικό σερί τριών αγώνων, φτάνοντας σε μια νίκη μεγάλης βαθμολογικής σημασίας απέναντι στον φορμαρισμένο Απόλλωνα Λιβαδειάς, που με τη σειρά του προερχόταν από 3 νίκες, με τελικό σκορ 72-63!

Η ομάδα του Μωραιτη βρήκε λύσεις στην επίθεση στο πρώτο ημίχρονο και από τη στιγμή που είχε σκορ στο παιχνίδι της μπόρεσε να διατηρήσει ένα σταθερό προβάδισμα. Στην πρώτη περίοδο οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 22-16, ενώ το 41-33 του ημιχρόνου ήταν και η μεγαλύτερη διαφορά του αγώνα σε αυτό το διάστημα.

Στη γ’ περίοδο η Ιτέα ξέφυγε με 54-44 στο 26′ αλλά γρήγορα η ομάδα του Παπούλια μπόρεσε να κάνει την επιστροφή στον αγώνα μειώνοντας με επιμέρους σκορ 2-9 στο 56-53 του 30′ δίνοντας νέο ενδιαφέρον στον αγώνα.

Με ένα 5-0 με το ξεκίνημα της δ’ περιόδου ο Γ.Σ. Ιτέας πήγε στο 61-53 και διατηρώντας ένα προβάδισμα ασφαλείας έφτασε στη νίκη με 72-63!

Για τους νικητές πρωταγωνιστής ο Σταύρου ο οποίος σημείωσε 27 (3) πόντους ενώ για τους φιλοξενούμενους ο Τερματζίδης είχε 18 (1) και ο Ντάλλης 16 (1) πόντους.

Διαιτητές του αγώνα ήταν οι Καραμπιτσάκος-Ζάχος.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-16, 41-33, 56-53, 72-63.

Γ.Σ. ΙΤΕΑΣ (Μωραΐτης-Μολές): Μολές Ι., Παπαδημητρίου 1, Μαναίος, Γεωργαντάς 9, Μολές Αρ. 14 (1), Αγγελόπουλος 6 (1), Κατσίμπρας Φ., Κατσίμπρας Π., Χαλκιάς 4, Στάυρου 27 (3), Τσιριπέρου 11 (2), Κουτρόγιαννος.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΙΒΑΔΕΙΑΣ (Παπούλιας): Λεοντίου 3 (1), Βέλλιος 11 (2), Λούπουλ 6, Τερματζίδης 18 (1), Κουτσούμπας 5, Τσώνης 2, Γίτσας 2, Ντάλλης 16 (1), Καγιάς 5 (1).