Γ.Σ. ΙΤΕΑΣ : "Μακάριοι οι νικώντες ανατρέποντας!..."

Α’ ΕΣΚΑΣΕ

Νίκη με ανατροπή!

Γ.Σ. ΙΤΕΑΣ-ΜΑΚΑΡΟΣ 80-71

(πηγή : stereabasket.gr)
Ο Γ.Σ. Ιτέας ήταν ο μεγάλος νικητής στο τοπικό ντέρμπι της Φωκίδας επικρατώντας του Μάκαρου Άμφισσας με 80-71, φτάνοντας στη νίκη με ανατροπή, καθώς στο πρώτο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι  προηγήθηκαν με 37-46.
Στα αξιοσημείωτα, πως παρότι το ντέρμπι ήταν κεκλεισμένων των θυρών λόγω της τιμωρίας των γηπεδούχων δεν έλειψε η ένταση, με τον αγώνα να διακόπτεται στο 6:12 πριν τη λήξη της γ’ περιόδου λόγω εξύβρισης προς το β’ διαιτητή Σοφόπουλο!
Ο Μάκαρος με κορυφαίο τον Νασάκη είχε τον έλεγχο στο πρώτο ημίχρονο όταν και προηγήθηκε με 37-46.
Στη γ’ περίοδο οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ καλά στο ντέρμπι, ευστόχησαν σε 4 συνεχόμενα τρίποντα και πέρασαν μπροστά στο σκορ στο τέλος της γ’ περιόδου με 62-57.
Ο Μάκαρος μείωσε προσωρινά σε 69-67 αλλά και πάλι οι παίκτες του Μωραίτη με καλές επιλογές στην επίθεση πήραν διαφορά στο σκορ για να επικρατήσουν τελικά με 80-71.
Διαιτητές: Χαϊνά-Σοφόπουλος.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-22, 37-46, 62-57, 80-71.
Γ.Σ. ΙΤΕΑΣ (Μωραϊτης): Αναγνωστάκος, Παπαθεοχάρης 3 (1), Μπαντελάς 19 (3), Ντινόπουλος, Σκούρας, Αγγελόπουλος 4 (1), Πράππας 13 (3), Πετράκος, Δημητρίου 6 (1), Σταύρου 14 (2), Τσιριπέρου, Γεωργαντάς 21.
ΜΑΚΑΡΟΣ (Γίδας): Δρίβας, Λούπουλ, Οικονόμου 10, Κυριακίδης 19 (4), Ξαγάρας, Τσικνής, Φουσέκης, Φωτητζόγλου 11, Παπαδήμας 2, Μαμαρέλης 7 (2), Τσικνής Π., Νασάκης 19 (3).