ΑΓΧΩΜΕΝΟΣ ΑΛΛΑ ΝΙΚΗΤΗΣ Ο Γ.Σ.ΙΤΕΑΣ

Α’ ΕΣΚΑΣΕ: Νίκη-παραμονή με ανατροπή!

Γ.Σ. Ιτέας-Κάδμος 66-62

πηγή : stereabasket.gr

Ο Γ.Σ. Ιτέας πήρε τη νίκη με 66-62 απέναντι στον Κάδμο με ανατροπή στα τελευταία λεπτά, και ”κλείδωσε” την παραμονή στην Α’ ΕΣΚΑΣΕ, φτάνοντας τις 11 νίκες στο πρωτάθλημα μια αγωνιστική πριν το φινάλε της σεζόν!

Οι παίκτες του Μωραΐτη, κατάφεραν να πάρουν τη νίκη απέναντι σε μια πολύ καλή ομάδα, κερδίζοντας τον Κάδμο αλλά και το δικό του άγχος, που στα πρώτα τρία 10λεπτα έμοιαζε με ανυπέρβλητο εμπόδιο!

Ο Κάδμος μπήκε καλύτερα στο ματς, εκμεταλλεύτηκε το άγχος των γηπεδούχων από το ”πρέπει” της νίκης και διατήρησαν σταθερό προβάδισμα στο σκορ.

Η πρώτη περίοδος βρήκε τους φιλοξενούμενους μπροστά με 13-14, ενώ μετά το 17′ ο Κάδμος πήρε ένα μικρό αλλά σημαντικό προβάδισμα στο σκορ για να κλείσει το ημίχρονο στο +5 (29-34).

Στη γ’ περίοδο οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 37-40, με τον Κάδμο διατηρεί το υπέρ του σκορ (41-46), για να κριθούν όλα στο τελευταίο 10λεπτο.

Οι γηπεδούχοι πλησίασαν και πάλι αλλά ο Κάδμος ξέφυγε εκ νέου με 45-52 (33′). Από εκεί και έπειτα ξεκίνησε η αντεπίθεση του Γ.Σ. Ιτέας που μέχρι τη λήξη πέτυχε επιμέρους σκορ 21-10, βρίσκοντας λύσεις στην επίθεση σε κομβικά σημεία του ντέρμπι. Στο 35′ το ματς πήγε στο τρίποντο (51-54), ενώ στο 1:28 για τη λήξη το ντέρμπι ήταν ισόπαλο με 59-59 με τρίποντο του Μολέ! Οι γηπεδούχοι με τρεις πόντους του Σταύρου και δύο ακόμα από τον Μολέ πήγε για πρώτη φορά στο +5 (64-59), ενώ ο Κάδμος μείωσε με τρίποντο του Σκούμα σε 64-62!

Στα 14” και μετά από τάϊμ-άουτ, ο Σταύρου πήρε την μπάλα και με 2/2 βολές διαμόρφωσε το τελικό 66-62 για τους γηπεδούχους που έφτασαν έτσι στη νίκη-παραμονή!

Διαιτητές του αγώνα ήταν οι Γερονικολός-Ζαφείρη.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 13-14, 29-34, 41-46, 66-62.

Γ.Σ. ΙΤΕΑΣ (Μωραΐτης): Κουτρόγιαννος, Παπαδημητρίου, Μαναίος, Γεωργαντάς 19, Μολές 10 (1), Αγγελόπουλος 3 (1), Κατσίμπρας Φ., Κανάτας, Χαλκιάς 2, Σταύρου 28 (1), Τσιριπέρου 4, Κατσίμπρας Π.

ΚΑΔΜΟΣ (Αναστασίου): Θεοδώρου, Σκούμας Α. 8 (2), Σκούμας Δ. 2, Μπόγρης 5 (1), Κόλλιας 4, Φλώτσιος 5, Παπαδάκης 3 (1), Μούντριχας, Κωνσταντούρας 3, Μπότσης 14, Σταμέλος 8 (1), Γεροντίτης 10.