Κυριακή 30 Οκτωβρίου 2016

Γ.Σ. ΙΤΕΑΣ : ΤΟ ''ΘΑΥΜΑ'' ΚΑΙ ΤΟ ΟΝΕΙΡΟ ΣΥΝΕΧΙΖΟΝΤΑΙ (4 στα 4)

Α” ΕΣΚΑΣΕ: Γ.Σ.ΙΤΕΑΣ - ΑΓΕ ΧΑΛΚΙΔΑΣ 84-54

Ιτέα 4Χ4!

Η Ιτέα είναι φέτος…νέα και ωραία αλλά και ελπιδοφόρα, καθώς μετά τη νίκη της επί της ΑΓΕΧ έφτασε τις 4 σε ισάριθμους αγώνες οδηγώντας το φετινό πρωτάθλημα της Α” κατηγορίας με την ομάδα του Μωραϊτη να δίνει πραγματικό ρεσιτάλ!
Σήμερα, οι πρωτοπόροι δεν είχαν κανένα πρόβλημα απέναντι στην ΑΓΕΧ την οποία κέρδισαν με το επιβλητικό 84-54.
Βέβαια, η διαφορά δημιουργήθηκε στο β΄ημίχρονο καθώς στα πρώτο μισό του αγώνα η ΑΓΕΧ ήταν αρκετά καλή βάζοντας δύσκολα στους γηπεδούχους.
Το ημίχρονο τελείωσε με 33-30 με την Ιτέα στη συνέχεια να πιάνει ανάλογη απόδοση με το πρώτο ημίχρονο της περασμένης εβδομάδας με αντίπαλο την Παναγίτσα.
Πολύ καλή άμυνα, λύσεις στην επίθεση κοντά αλλά και μακριά από το καλάθι έφεραν την Ιτέα στο τέλος της τρίτης περιόδου μπροστά στο σκορ με +15 (57-42).
Κάπου εκεί ουσιαστικά τελείωσε ο αγώνας καθώς η ΑΓΕ Χαλκίδας δεν είχε και τα κουράγια για να επιστρέψει με την ομάδα του Μωραϊτη να πατάει ακόμα περισσότερο το γκάζι φτάνοντας τη διαφορά στο τέλος στο +30 (84-54).
Από την Ιτέα του β” ημιχρόνου δεν υστέρησε κανένας με κορυφαίο πάντως τον Ευθυμίου.
Από την ΑΓΕ Χαλκίδας που η τελική διαφορά των 30 πόντων την αδικεί, ξεχώρισε ο Μάμαλης.
Διαιτητές: Κοτσιμπός-Ζάχος.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-18, 33-30, 57-42, 84-54.
Γ.Σ.ΙΤΕΑΣ (Μωραϊτης): Παπαθεοχάρης 3 (1), Δαλούκας 2, Μπαντελάς 2, Γεωργαντάς 18 (1), Κοντογιάννης 4, Αγγελόπουλος 9 (1), Πράππας 11 (3), Ευθυμίου 21, Πετράκος, Παρασκευόπουλος 4, Κουτρόγιαννος 8 (1), Παγώνης 2.
ΑΓΕ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Βελισσαράκος): Χαρατσής 4, Μάρκος 2, Μπεληγιάννης, Μακρυγιάννης, Μάμαλης 14, Αργυρίου 5 (1), Σιδερίδης 8 (1), Φωτητζόγλου 6, Βελισσαράκος 12 (1), Σταμέλος 1, Τσιλιγιάννης 2.