Α’ ΕΣΚΑΣΕ

Μεγάλο διπλό στο θρίλερ της αγωνιστικής!
Γ.Σ. ΙΤΕΑΣ - ΛΟΚΡΟΣ  91-92

(πηγή : stereabasket.gr)

Στο ντέρμπι της αγωνιστικής και σε ένα παιχνίδι διαφήμιση για το μπάσκετ της Περιφέρειάς, ο Λοκρός έφυγε από την Ιτέα με το ροζ φύλλο αγώνος, επικρατώντας του Γ.Σ. Ιτέας με 91-92 στη 2η παράταση!

Μια ματσάρα επιπέδου και μια μεγάλη κόντρα στο σκοράρισμα μεταξύ Σταυρου και Άγγ. Μάτου που έληξε υπέρ του Λοκρού με 40-41, με τους δύο παίκτες να κάνουν πολύ μεγάλο παιχνίδι, δείχνοντας πως αποτελούν πολυτέλεια για την Α’ κατηγορια!

Το ματς ήταν ντέρμπι από την αρχή μέχρι το τέλος με τους γηπεδούχους να προηγούνται με 15-13 στο 10′ και με 30-27 στο ημίχρονο. Η ομάδα του Μωραΐτη συνέχισε να έχει προβάδισμα στο σκορ (48-43 στο 28′) και μπήκε στο τελευταίο δεκάλεπτο έχοντας το πάνω χέρι (53-47 31′).

Buzzer beater και πρώτη παράταση!

Ο Λοκρός ισορρόπησε εντελώς το παιχνίδι στη δ’ περίοδο (65-65 39′) με την ομάδα της Ιτέας να προηγείται με 71-68 3” πριν τη λήξη με 2/2 βολές του Σταύρου. Εκεί η ομάδα της Αταλάντης κατάφερε να πάει το ντέρμπι στην παραταση (71-71) με τρίποντο buzzer beater του Ανδρέου από τη γωνία και με τον Γεωργαντά κρεμασμένο πάνω του!

Στην παράταση, με τρίποντο του Σταύρου ο Γ.Σ. Ιτέας πέρασε μπροστά με 83-81 50” πριν το τέλος. Στην τελευταία επίθεση ο Άγγελος Μάτος ήταν πάλι ο ήρωας για την ομάδα του Πανούση καθώς κέρδισε φάουλ στο τρίποντο, όμως ευστόχησε στις 2/3 για να οδηγηθεί το ντέρμπι και σε 2η παράταση (83-83)! Σε αυτή τη φάση διαμαρτύρεται ο Γ.Σ. Ιτέας, υποστηρίζοντας πως πριν το τρίποντο του Μάτου είχαν προηγηθεί βήματα!

Με την αναμέτρηση σε τεντωμένο σχοινί, οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 85-90 στο 48′ βάζοντας τις βάσεις για τη νίκη. Ο Γ.Σ. Ιτέας δεν τα παράτησε μπήκε και παλι στη διεκδίκηση της νίκης για να κάνει ο Αγγ. Μάτος με μια βολή το 91-92.

Στην τελευταία επίθεση στα 14” για τη λήξη και της 2ης παράτασης, ο Σταύρου πήρε το ντράϊβ ζητώντας φάουλ πάνω στην επαφή, ο Γεωργαντάς πήρε το επιθετικό ριμπάουντ για να αστοχήσει και με τους γηπεδούχους να ζητάνε φάουλ και για αυτή τη φάση!

Στο 1” που απέμενε ο Σταύρου πήρε το τρίποντο με τη μπάλα να μην το κάνει το χατήρι και τον Λοκρό να πανηγυρίζει στο τέλος μία πολύ σημαντική εκτός έδρας νίκη, από ένα γήπεδο όπου λίγες ομάδες θα καταφέρουν να φύγουν αλώβητες.

Διαιτητές του ντέρμπι ήταν οι Χαϊνά-Τσάλας Γ.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-13, 30-27, 51-45, 71-71 (καν. διαρ), 83-83 (1η παρ.), 91-92 (β’ παρατ.-τελικό αποτέλεσμα).

Γ.Σ. ΙΤΕΑΣ (Μωραΐτης): Αναγνωστάκος 5, Παπαδημητρίου, Μαναίος, Γεωργαντάς 6, Λύτρας, Αγγελόπουλος 20 (5), Χαλκιάς, Κατσίμπρας, Δημητρίου 15, Σταύρου 40 (7), Τσιριπέρου 4 (1), Μπαντελάς 1.

ΛΟΚΡΟΣ (Πανούσης): Κόλλιας, Ανδρέου 3 (1), Μπόλματης 6 (2), Καρατράντος 5, Βερούσης, Πάσσας 4, Καραλής, Μάτος Αν. 29, Μάτος Αγγ. 41 (8), Μητρόπουλος 2, Σοροπάνης.