(πηγή : eviabasket)

Α’ ΕΣΚΑΣΕ

Φόρτσαρε στο τέλος!

Γ.Σ.ΙΤΕΑΣ-ΤΕΛΕΘΡΙΑΚΟΣ 88-70

Ντέρμπι το ματς μέχρι το τέλος της γ’ περιόδου με τις δύο ομάδες ισόπαλες, αλλά στη συνέχεια η Ιτέα ανέβασε ταχύτητα λέγοντας…ΟΧΙ στις φιλοδοξίες του Τελεθρικαού επικρατώντας τελικά με το ευρύ 88-70 και φτάνοντας το 3/3 στη φετινή σεζόν!
Ο Τελεθριακός με πολύ καλή απόδοση κατάφερε να σπάσει το ζν-πρες της Ιτέας και το ημίχρονο βρήκε μπροστά τους γηπεδούχους με 44-39 μετά από ένα ξέσπασμα στο τέλος.
Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να πάρουν στο τρίτο 10λεπτο το προβάδισμα (59-60) και όλα έδειχναν πως θα ακολουθούσε ένα μεγάλο ντέρμπι στο τέλος!
Κάτι τέτοιο όμως δεν έγινε, καθώς η Ιτέα μπήκε πολύ δυνατά και με σερί 9-0 από τρία τρίποντα των Παπαθεοχάρη (2), Αγγελόπουλου ξέφυγε στο σκορ για να πετύχουν οι γηπεδούχοι σε αυτό το διάστημα 7 (!) τρίποντα φτάνοντας στη νίκη με το ευρύ 88-70.
Πολύ καλό ματς επιθετικά και από τις δύο πλευρές με τις άμυνες όμως να έχουν θεματάκια…
Διαιτητές: Κοτσιμπός-Ζάχος.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-23, 44-39, 59-60, 88-70.
Γ.Σ.ΙΤΕΑΣ (Μωραϊτης): Παγώνης 8, Παπαθεοχάρης 16 (3), Μπαντελάς 5, Γεωργαντάς 16, Παπαδρόσος, Αγγελόπουλος 6 (2), Πράππας, Ευθυμίου 18 (3), Παπαδήμας 14, Δημητρίου, Κουτρόγιαννος 5 (1), Μούκας.
ΤΕΛΕΘΡΙΑΚΟΣ (Ιωακείμ): Μέτα 2, Ρουμελιώτης 12 (2), Κλούρας 2, Παπαθανασίου 33 (1), Ζούτσος, Τσιτούμης, Κουμπές 6, Δήμου 1, Χοτζαλάρι 8 (1), Παπάνογλου 6.