(πηγή : eviabasket.gr)

Α’ ΕΣΚΑΣΕ

Νίκη με ανατροπή!

Γ.Σ.ΙΤΕΑΣ - Γ.Σ.ΑΥΛΙΔΑΣ : 65 - 59

Πολύ δύσκολη αλλά συνάμα μεγάλης βαθμολογικής σημασίας νίκη για τον Γ.Σ.Ιτέας που επικράτησε του Γ.Σ.Αυλίδας με 65-59, κάνοντας την ανατροπή στα τελευταία λεπτά.
Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν ακόμα και με 10 πόντους αλλά στο τέλος δεν μπόρεσαν να κρατήσουν το υπέρ τους προβάδισμα στο σκορ ώστε να φτάσουν σε μια μεγάλη εκτός έδρας νίκη.
Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν απόλυτα συγκεντρωμένοι στο ματς αναγκάζοντας μόλις στο 3’ τον Μωραϊτη να πάρει ταίμ-άουτ με το σκορ στο 0-8!
Η ομάδα του Φραγκούλη έφτασε στη συνέχεια 3 φορές στο +10 με την Ιτέα να μαζεύει τη διαφορά για πρώτη φορά στο 17’ όταν πλησίασε σε 31-35.
Στο β’ ημίχρονο ήταν η σειρά της Ιτέας να ξεφύγει με +5 αλλά γρήγορα η Αυλίδα αντέδρασε και το ματς πήγε στον πόντο μέχρι το φινάλε!
Στο 1:28 για τη λήξη ο Ευθυμίου πέτυχε ένα μεγάλο τρίποντο γράφοντας το 62-59, οι δύο ομάδες αστόχησαν στη συνέχεια στις επιθέσεις τους για να πάει το ντέρμπι στις βολές και να διαμορφωθεί το τελικό 65-59.
Διαιτητές: Χριστοδούλου-Γερονικολός.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 9-16, 22-19, 18-13, 16-15.
Γ.Σ.ΙΤΕΑΣ (Μωραϊτης): Παγώνης 2, Παπαθεοχάρης 3, Μπαντελάς 6, Γεωργαντάς 19, Σκούρας, Αγγελόπουλος 17 (5), Πράππας, Ευθυμίου 15 (2), Παπαδήμας 2, Δημητρίου, Κουτρόγιαννος 2, Λύτρας.
Γ.Σ.ΑΥΛΙΔΑΣ (Φραγκούλης): Χατζηστάμου, Αχματιώτης 5 (1), Κατσούλας 20, Σολδάτος 4, Φραγκούλης 6, Κωνσταντόπουλος 2, Τσίτσης 8, Βασιλείου 14 (1).