Α’ ΕΣΚΑΣΕ

Στο τσακ!

Γ.Σ.ΙΤΕΑΣ-ΑΠΟΛΛΩΝ ΧΑΛΚΙΔΑΣ 59-58

(πηγή : eviabasket.gr)
Παραλίγο να γίνει η έκπληξη της αγωνιστικής στην Ιτέα, όπου η τοπική ομάδα τα βρήκε σκούρα απέναντι στον νεοφώτιστο Απόλλωνα Χαλκίδας, κερδίζοντας τελικά με 59-58!
Η ομάδα του Γκλιάτη έβαλε δύσκολα στην Ιτέα, που στο τέλος ‘έκλεψε’ τον αγώνα μια που ο Απόλλωνας ήταν σταθερά μπροστά στο σκορ!
Στο πρώτο ημίχρονο η Ιτέα, που παραλίγο να ‘πνιγεί΄ από το άγχος της πρεμιέρας αλλά και από το γεγονός ότι έπαιξε κεκλεισμένων των θυρών λόγω τιμωρίας της έδρας της που σίγουρα την επηρέασε, προηγήθηκε με 27-25.
Στο β’ ημίχρονο ο Απόλλωνας ήταν καλύτερος και δεν άργησε να πάρει το πάνω χέρι στον αγώνα.
Με επειμέρους σκορ 10-20 στη γ’ περίοδο πέρασε μπροστά με 37-45, ενώ στα 3′ λεπτά πριν τη λήξη το σκορ ήταν 47-54!
Εκεί, ένα σερί πόντων από τον Παπαδήμα και τον παγώνη έβαλε εκ νέου την Ιτέα μέσα στον αγώνα και στο τέλος τα πάντα κρίθηκαν στις λεπτομέρειες.
Στα 28′ δευτερόλεπτα από ασίστ του Αγγελόπουλου, ο Γεωργαντάς έβαλε μπροστά την Ιτέα (57-56).
Στα 18′ δευτερόλεπτα ο Γεωργίου μς ε 2/2 βολές έδωσε και πάλι το προβάδισμα στον Απόλλωνα (57-58).
Στα 7′ δευτερόλεπτα, ασίστ του Παγώνη στον Ευθυμίου με τον έμπειρο ψηλό να κερδίζει φάουλ και με 2/2 βολές να βάζει και πάλι την Ιτέα μπροστά στο σκορ (59-58).
Στην τελευταία επίθεση του Απόλλωνα ο Γεωργίου αστόχησε σε τρίποντο με την Ιτέα να παίρνει την αγχωτική νίκη με 59-58 και τον Απόλλωνα να κερδίζει τις εντυπώσεις!
Αξίζει να σημειωθεί, πως ο Γ.Σ.Ιτέας τελείωσε τον αγώνα με 12/45 δίποντα και 8/25 τρίποντα!
Διαιτητές: Κοτσιμπός-Χριστοδούλου.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-15, 13-10, 10-20, 22-13.
Γ.Σ.ΙΤΕΑΣ (Μωραϊτης): Παγώνης 17 (3), Παπαθεοχάρης 4, Μπαντελάς 5, Γεωργαντάς 11, Παπαδρόσος, Αγγελόπουλος 5 (1), Πράππας, Ευθυμίου 5 (1), Μούκας, Παπαδήμας 10 (2), Κουτρόγιαννος 3(1), Σκούρας.
ΑΠΟΛΛΩΝ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Γκλιάτης): Γιώτης, Τζάνος 7 (1), Στεφάνου 10 (2), Πούλος 13 (2), Μπέλλος, Γεωργίου Αλ., Γεωργίου Ζ. 13 (1), Κωστάκης 7, Νείλας, Προκοπάκης 6.