Γ.Σ. ΙΤΕΑΣ : ΚΑΙ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ!... (ο υποβιβασμένος νίκησε τους ...εκδρομείς)

Α’ ΕΣΚΑΣΕ

Νίκη γοήτρου!

ΑΠΟΛΛΩΝ ΧΑΛΚΙΔΑΣ-Γ.Σ. ΙΤΕΑΣ 82-80

(πηγή : stereabasket.gr)
Νίκη γοήτρου για τον Απόλλωνα Χαλκίδας, που παρότι υποβιβάστηκε τελείωσε με νίκη το πρωτάθλημα, κάνοντας ένα εξαιρετικό β’ γύρο που παραλίγο να φέρει τα πάνω-κάτω, κερδίζοντας στο φινάλε της χρονιάς τον Γ.Σ. Ιτέας με 82-80!
Πολύ καλό ματς και από τις δύο ομάδες, με την Ιτέα να έρχεται στη Χαλκίδα με 5 μικρούς και 3 άντρες, να έχει το προβάδισμα στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, αλλά ο Απόλλωνας πιο έμπειρος πήρε στο τέλος τη νίκη στηριζόμενος κυρίως στο δίδυμο Ι. Χαρατσή και Παπαδάκη που πέτυχε τους περισσότερους πόντους των γηπεδούχων στην τελευταία περίοδο.
Στο ημίχρονο το σκορ ήταν 39-44, στο 30′ ο Απόλλωνας έφερε τον αγώνα στα ίσια (59-59) για να κριθούν όλα στο τέλος.
Ο Τσιριπέρου πέτυχε το 79-80, ο Ι. Χαρατσής στα 45” δευτερόλεπτα με φόλοου έκανε το 81-80, η Ιτέα έχασε την επίθεση, το ίδιο και ο Απόλλωνας που όμως πήρε το επιθετικό ριμπάουντ και με 1/2 βολές του Παπαδάκη στα 4” δευτερόλεπτα για το φινάλε διαμόρφωσε το τελικό 82-80.
Καλύτεροι των νικητών οι Ι. Χαρατσής και Παπαδάκης με τον Αντ. Γκλιάτη να δίνει χρόνο συμμετοχής και σε παίκτες από την παιδική του ομάδα.
Από τον Γ.Σ.Ιτέας που πέτυχε συνολικά 14 τρίποντα, κορυφαίος ο Αγγελόπουλος με 30 (8) πόντους!
Διαιτητές: Ντάνος-Θωμά.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-19, 39-44, 59-59, 82-80.
ΑΠΟΛΛΩΝ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Γκλιάτης): Χαρατσής Αντ. 10, Παπαδάκης 19 (4), Λουλακάς 2, Λειβαδίτης, Κωνσταντίνου 8, Χαρατσής Ι. 27, Κοτρογιάννης, Αποστολάτος, Χοτζάλι 15.
Γ.Σ. ΙΤΕΑΣ (Μωραΐτης): Αναγνωστάκος 4, Περδίκης, Γεωργαντάς 20, Αγγελόπουλος 30 (8), Ντεντεγκιόνι, Χαλκιάς, Τσιριπέρου 15 (3), Παπαθεοχάρης 11 (3).