Γ.Σ. ΙΤΕΑΣ : ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ "ΚΟΙΛΙΤΣΑ"...

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΜΠΑΣΚΕΤ ΑΝΔΡΩΝ Α’ ΕΣΚΑΣΕ:
 Γ.Σ. Ιτέας - Πρωτέας Σχηματαρίου 63-66
(πηγή : gsiteas.gr)
  Στον χθεσινό - προτελευταίο - αγώνα του πρωταθλήματος μπάσκετ Α΄ΕΣΚΑΣΕ ,  η ανδρική μας ομάδα μπάσκετ έχασε με τελικό σκορ 63-66 από τον Πρωτέα Σχηματαρίου. Η ομάδα μας προηγήθηκε με 25-18 στο 1ο πρώτο δεκάλεπτο όμως οι παίκτες του Πρωτέα μείωσαν σε 40-39 στο ημίχρονο. Στη συνέχεια η ομάδα του Αμφισσιώτη Ηλία Χαντζή προηγήθηκε με 48-59 στο 3ο δεκάλεπτο και με 48-61 στο ξεκίνημα της 4ης περιόδου του αγώνα.
Από κει και πέρα η ομάδα μας με πολύ καλή άμυνα και λύσεις στην επίθεση ξαναμπήκε στην διεκδίκηση του παιχνιδιού. Μερικά δευτερόλεπτα πριν το τέλος του ματς και ενώ το σκορ ήταν 63-66 ο Σταύρου εκτέλεσε μακρινό τρίποντο με σκοπό να ισοφαρίσουμε και να στείλουμε το ματς-ντέρμπι στην παράταση κάτι που όμως τελικά δεν πραγματοποιήθηκε κι έτσι τελικά ο Πρωτέας πέτυχε την 11η νίκη του στο πρωτάθλημα. Ο Γ.Σ. Ιτέας μέχρι στιγμής έχει 10 νίκες και 11 ήττες, ενώ στην τελευταία αγωνιστική του 2ου γύρου αντιμετωπίζουμε τον Απόλλωνα στην Χαλκίδα. Υπενθυμίζουμε ότι οι Ακαδημίες Χαλκίδας (ΧΒΑ) έχουν ήδη πάρει την πρωτιά και την απ' ευθείας πρόκριση στην Γ΄Εθνική.
Διαιτητές: Κωτσακόπουλος-Γερονικολός.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-18, 40-39, 48-59, 63-66.
Γ.Σ. ΙΤΕΑΣ (Μωραΐτης): Αναγνωστάκος, παπαθεοχάρης 6 (2), Μπαντελάς 5, Ντινόπουλος 2, Χαλκιάς, Αγγελόπουλος 11 (2), Ντεντεγκιόνι, Πετράκος, Δημητρίου 4 (1), Σταύρου 15 (1), Τσιριπέρου, Γεωργαντάς 20.
ΠΡΩΤΕΑΣ ΣΧΗΜΑΤΑΡΙΟΥ (Χαντζής): Νταλαγιάννης 17 (4), Βαϊνάς 7 (1), Μπαλάφας 4, Κολοβός 19 (1), Βλαχάκης, Πλέστης, Χαρίσης 10 (1), Μεθενίτης 9 (1).