Α’ ΕΣΚΑΣΕ

Τεράστιο διπλό!

ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΙΒΑΔΕΙΑΣ-Γ.Σ. ΙΤΕΑΣ 63-73

(πηγή : stereabasket.gr)
Διπλό τεράστιας βαθμολογικής σημασίας για τον Γ.Σ. Ιτέας που πέρασε νικηφόρα από τη Λιβαδειά επικρατώντας του Απόλλωνα με 63-73, ξεφεύγοντας έτσι από την επικίνδυνη ζώνη.
Οι φιλοξενούμενοι με επιμέρους σκορ 9-24 στο δεύτερο δεκάλεπτο πήγαν στο ημίχρονο με προβάδισμα 15 πόντων (27-42). Στη συνέχει η ομάδα της Λιβαδειάς αντέδρασε και με δικό της επιμέρους σκορ 26-12 στο γ’ δεκάλεπτο κατάφερε να μειώσει στον πόντο (53-54 στο 30’).
Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι παίκτες του Μωραΐτη ήταν ψύχραιμοι και παρότι απώλεσαν μία μεγάλη διαφορά κατάφεραν να φτάσουν στην τελική επικράτηση με σκορ 63-73.
Πρώτος σκόρερ των νικητών ο Γεωργαντάς με 22 (1) πόντους και από τους γηπεδούχους ο Τερματζίδης με 19 (2) πόντους.
Διαιτητές: Τσάλλας-Χατζής.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-18, 9-24, 26-12, 10-19.
ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΙΒΑΔΕΙΑΣ (Παπούλιας): Λεοντίου 3 (1), Κωτσαδάμ 2, Τερματζίδης 19 (2), Μακρής 4 (1), Σταμέλος 4, Παππάς 8, Καρφάκης 1, Μεργούπης 11, Σκαλτσάς 11, Ζάμπας, Γιατζητζόγλου, Παπαγεωργίου Αλ.
Γ.Σ. ΙΤΕΑΣ (Μωραΐτης): Παπαθεοχάρης 6 (1), Μπαντελάς 8, Γεωργαντάς 22 (1), Κοντογιάννης 13 (1), Αγγελόπουλος 12 (4), Πράππας 3 (1), Πετράκος 4, Δημητρίου 5 (1), Σκούρας.