Σάββατο 21 Ιανουαρίου 2023

ΙΤΕΑ vs ΙΣΤΙΑΙΑ : ΝΙΚΗΣΑΜΕ!

Α’ ΕΣΚΑΣΕ: Εύκολη νίκη με ηγέτη τον Σταύρου!

Γ.Σ. Ιτέας - Τελεθριακός 71-60

Ο Γ.Σ. Ιτέας πέτυχε μια ακόμα νίκη στην έδρα του, αυτή τη φορά απέναντι στον Τελεθριακό σε ένα αγώνα με βαθμολογικό ενδιαφέρον και για τους δύο και με την ομάδα του Μωραΐτη να επικρατεί εύκολα και δίκαια με τελικό σκορ 71-60.

Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι, προηγήθηκαν με διψήφια διαφορά από τη β’ περίοδο, έφτασαν τη διαφορά και στο +24, με τον Τελεθριακό να μειώνει προς το τέλος στο 71-60.

Οι γηπεδούχοι στηρίχτηκαν κυρίως στον επιθετικό οίστρο του Σταύρου, που πέτυχε 40 πόντους με 8/12 τρίποντα, σε μια ακόμα εντυπωσιακή εμφάνιση τη φετινή σεζόν για το κορυφαίο παίκτη των γηπεδούχων.

Ο Τελεθριακός από την πλευρά του δεν βρέθηκε σε καλή μέρα, ήταν άστοχος έμεινε πίσω στο σκορ γνωρίζοντας δίκαια την ήττα.

Ο Γ.Σ. Ιτέας πήρε από νωρίς το προβάδισμα στο σκορ χωρίς όμως να πάρει διαφορά ασφαλείας στο πρώτο ημίχρονο, με το σκορ στο 17-10.

Η διαφορά έγινε στη συνέχεια, όταν οι γηπεδούχοι συνέχισαν να παίζουν καλή άμυνα βρίσκοντας παράλληλα διαδρόμους προς το αντίπαλο καλάθι, για να πετύχουν επιμέρους σκορ 22-10 και να κλείσουν το ημίχρονο στο +19 (39-20), βάζοντας τις βάσεις για μια εύκολη επικράτηση.

Ο αγώνας συνεχίστηκε στο ίδιο τέμπο, με τους γηπεδούχους να ελέγχουν το ρυθμό και να διατηρούν προβάδισμα ασφαλείας (55-35 στο 30′), για να ξεφύγουν μέχρι και με 29 πόντους και τον Τελεθριακό να απαντά με ένα σερί 0-13 στα τελευταία λεπτά για να λήξει το ματς με 71-60.

Διαιτητές: Κοτσιμπός-Ζαφείρη.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-10, 39-20, 55-35, 71-60.

Γ.Σ. ΙΤΕΑΣ (Μωραΐτης): Αγγελόπουλος 3 (1), Ντινόπουλος Χ., Παπαδημητρίου 2, Μαναίος 4, Μολές 11 (1), Γεωργαντάς 3, Κατσίμπρας Φ., Χαλκιάς 6 (2), Σταύρου 40 (8), Βίλλιας 2, Ζαχαρόπουλος, Αναστασίου.

ΤΕΛΕΘΡΙΑΚΟΣ (Φώτου): Καραδόπουλος 4 (1), Σεϊντίνι 6, Παπανικολάου 5 (1), Ματάκιας 2, Τσιτούμης 7 (2), Λιόντος, Φωτητζόγλου 14, Λούκας 8 (2), Κιαπέκος 5, Κικίδης Κ. 2, Κικίδης Ν., Ιμαριάγκμπε 7.