Δευτέρα 9 Ιανουαρίου 2023

ΤΑ "ΘΕΟΦΑΝΕΙΑ" ΤΟΥ Γ.Σ.ΙΤΕΑΣ

Α’ ΕΣΚΑΣΕ: Επιστροφή στις νίκες!

Γ.Σ. Ιτέας-Πρωτέας Σχηματαρίου 71-62

Επιστροφή στα νικηφόρα αποτελέσματα για τον Γ.Σ. Ιτέας που επικράτησε του Πρωτέα Σχηματαρίου με 71-62, φτάνοντας τις 4 νίκες στο πρωτάθλημα της Α’ ΕΣΚΑΣΕ, έχοντας τον Σταύρου για άλλο ένα παιχνίδι σεληνιασμένο, πετυχαίνοντας 46 (8) πόντους, οι 16 εκ των οποίων στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Ο Πρωτέας ξεκίνησε καλύτερα και προηγήθηκε με 11-14 στο 8′ με το παιχνίδι να έχει χαμηλό σκορ και τους γηπεδούχους να προσπερνούν στο σκορ με 19-18 στο 12′. Αέρα 7 πόντων για την ομάδα του Μωραΐτη στο 16′ (28-21), με τους φιλοξενούμενους να μειώνουν σε 36-32 στο ημίχρονο.

Πόντο πόντο στη συνέχεια οι δύο ομάδες (44-43 στο 27′) με τον Γ.Σ. Ιτέας να κλείνει το γ’ δεκάλεπτο μπροστά με 50-46.

Με ένα μικρό σερί 5-0 το σκορ έγινε 55-46 στο 32′ με τους γηπεδούχους να διαχειρίζονται την υπέρ τους διαφορά (63-53 στο 37′) και να φτάνουν στην τελική επικράτηση με 71-62, πετυχαίνοντας την 4η νίκη στο πρωτάθλημα. Για τον Πρωτέα αυτή ήταν η 3η ήττα φέτος.

Ο Σταύρου ήταν σε εκπληκτική βραδιά, σημειώνοντας 46 (8) πόντους, ενώ για τον Πρωτέα ο Χαντζής πέτυχε 23 (3) πόντους.

Διαιτητές: Κοτσιμπός-Γερονικολός.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 13-19, 36-32, 50-46, 71-62.

Γ.Σ. ΙΤΕΑΣ (Μωραΐτης-Μολές) Αγγελόπουλος 3 (1), Κουτρολίκος, Παπαδημητρίου, Μαναίος, Γεωργαντάς 7, Μολές 8, Κατσίμπρας, Χαλκιάς 3 (1), Σταύρου 46 (8), Βίλλιας 2, Πετσινός, Αναστασίου 2.

ΠΡΩΤΕΑΣ ΣΧΗΜΑΤΑΡΙΟΥ (Χαντζής): Χαλάτσης 12 (1), Μεθενίτης 2, Μαριάκης, Χαντζής 23 (3), Πανταζής 4, Λουλακάς 7, Βλαχάκης, Ευαγγελούλης 5, Χαρίσης 6, Λειβαδίτης 3 (1), Σαράφολγου.