Κυριακή 27 Νοεμβρίου 2022

Γ.Σ. ΙΤΕΑΣ : ΤΗΣ ΠΟΛΕΩΣ ΕΓΚΩΜΙΟΝ

Α’ ΕΣΚΑΣΕ: Μεγάλη νίκη!

Γ.Σ. Ιτέας - Α.Ε. Καρύστου 70-65

Μεγάλη νίκη για τον Γ.Σ. Ιτέας που επικράτησε του μέχρι σήμερα αήττητου Α.Ε. Καρύστου με 70-65, φτάνοντας σε μια επιτυχία που θα μετρήσει αναμφίβολα σε βάθος χρόνου για την ομάδα του Μωραΐτη, καθώς η Κάρυστος έχει πολύ καλό υλικό και θα κάνει λίγες ήττες μέσα στη σεζόν.

Μεγάλο ντέρμπι το ματς, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο-πόντο και τον Σταύρου να πετυχαίνει ένα καθοριστικό τρίποντο λίγο πριν το φινάλε όταν έγραψε το 66-63 στα 20” για τη λήξη, με το ματς να πάει στη συνέχει στις βολές και την Ιτέα να επικρατεί με 70-65!

Σταύρου και Φρουσκλιάς οι μεγάλοι πρωταγωνιστές των δύο ομάδων, που πέτυχαν μαζί σήμερα 80 πόντους στον αγώνα!

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν καλύτερα τον αγώνα και με λύσεις στην επίθεση προηγήθηκαν με 6-12 και 12-21 στο 10′ με την ομάδα του Μωραΐτη να αντιδρά στη συνέχεια και με αφετηρία την πολύ καλή άμυνα να ”ροκανίζει” τη διαφορά, ισοφαρίζοντας στο τέλος του ημιχρόνου σε 34-34!

Η γ’ περίοδος βρήκε τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο-πόντο (45-43 στο 24′ και 49-49 στο 28′), με τους γηπεδούχους να φτάνουν στο +3 στο 30′ (54-51).

Με επιμέρους 0-6 με το…καλησπέρα της 4ης περιόδου η Κάρυστος προσπέρασε εκ νέου με 54-57 για να πάνε οι δύο ομάδες χέρι-χέρι μέχρι τέλους ώσπου ο Σταύρου με τρίποντο να γράψει το 66-63 στο 39:40” επικρατώντας τελικά με 70-65!

Κορυφαίος των νικητών ο Σταύρου με 40 (6) πόντους, που ήρθε…ισόπαλος στην άτυπη μάχη του πρώτου σκόρερ του αγώνα με τον επίσης εξαιρετικό Φρουσκλιά που σημείωσε επίσης 40 πόντους!

Διαιτητές: Καραμπιτσάκος-Κατσέλη.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 12-21, 34-34, 54-51, 70-65.

Γ.Σ. ΙΤΕΑΣ (Μωραΐτης): Μολές Ι., Ντινόπουλος Χρ., Παπαδημητρίου, Μαναίος, Μολές Αργ. 9, Γεωργαντάς 14, Κατσίμπρας 2, Χαλκιάς 3 (1), Σταύρου 40 (6), Βίλλιας 2, Κουτρολίκος, Αναστασίου.

Α.Ε. ΚΑΡΥΣΤΟΥ (Δημητρίου): Ντιφαντής 8, Κατσινόπουλος, Παρασκευόπουλος 2, Καλούδης 7, Καλύβας, Κατσογιάννης 8, Ροδολάκης, Κάππος, Φρουσκλιάς 40 (3).