Σάββατο 9 Δεκεμβρίου 2017

Γ.Σ.ΙΤΕΑΣ : ΟΜΑΔΑ ΜΕ ΚΑΡΔΙΑ, ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΓΙΑ ΚΑΡΔΙΑΚΟΥΣ!... (νίκη μετά από 3 παρατάσεις)

Α’ ΕΣΚΑΣΕ: Γ.Σ.ΙΤΕΑΣ-ΑΙΑΝΤΑΣ ΑΥΛΙΔΑΣ 81-80

(πηγή : eviabasket.gr)

Α’ ΕΣΚΑΣΕ

Θρίλερ με 3 παρατάσεις!!!

Γ.Σ.ΙΤΕΑΣ-ΑΙΑΝΤΑΣ ΑΥΛΙΔΑΣ 81-80

Θρίλερ στην Ιτέα, με την ομάδα του Μωραίτη να παίρνει τη νίκη απέναντι στον Αίαντα Αυλίδας με 81-80 στην 3η παράταση μετά από μια εύστοχη βολή του Γεωργαντά!
Ο Αίαντας ήταν καλύτερος σχεδόν σε όλο τον αγώνα, έχοντας πάρει δύο φορές ένα προβάδισμα ακόμα και 11 πόντων!
Η Ιτέα προηγήθηκε με 5-0 αλλά από εκεί και πέρα ο Αίαντας πήρε το πάνω χέρι στον αγώνα.
Προηγήθηκε στο ημίχρονο με 29-35 και στα 47′ δευτερόλεπτα πριν τη λήξη με 54-60!
Εκεί όμως, ο Παπαθεοχάρης με 2/2 τρίποντα έγραψε το 60-60 με το ντέρμπι να πάει στην παράταση!
Τρεις παρατάσεις!
Στην πρώτη παράταση, ο Γ.Σ.Ιτάς προηγήθηκε με 68-66 αλλά ο Τσιώλης με κλέψιμο και καλάθι ισοφάρισε σε 68-68 στέλνοντας το ντέρμπι σε β’ παράταση!
Εκεί, ο Κωνσταντούρας με 2/2 βολές στα τελευταία δευτερόλεπτα ισοφάρισε σε 75-75 με την Ιτέα να χάνει την τελευταία της επίθεση και τον αγώνα να πηγαίνει σε τρίτη παράταση!
Η Ιτέα προηγήθηκε με 80-75 δείχνοντας πως θα φτάσει στη νίκη αλλά ο Αργυρίου με τρίποντο και ο Κεραμάρης με σουτ δύο πόντων ισοφάρισαν σε 80-80!
Οι γηπεδούχοι με 1/2 βολές του Γεωργαντά πήραν το προβάδισμα (81-80), με τον Αίαντα να χάνει την τελευταία επίθεση με τον Μαλισιόβα για να παραμείνει το 81-80 το τελικό σκορ του μεγάλου ντέρμπι!
Παράπονα από τη διαιτησία είχαν οι ηττημένοι.
Διαιτητές: Χουγιάζος-Καραμπιτσάκος.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 11-18, 29-35, 45-54, 60-60 (καν.διάρκεια), 68-68 (α’ παρατ), 75-75 (β’ παρατ), 81-80 (γ’παρατ-τελ.αποτελ.).
Γ.Σ.ΙΤΕΑΣ (Μωραϊτης): Παγώνης 10, Παπαθεοχάρης 6 (2), Μπαντελάς 12, Γεωργαντάς 23, Κοντογιάννης 4, Αγγελόπουλος 14 (4), Πράππας 3 (1), Ευθυμίου, Παπαδήμας 7, Δημητρίου, Λύτρας, Σκούρας 2.
ΑΙΑΝΤΑΣ ΑΥΛΙΔΑΣ (Σάλιαρης): Πολίτης, Αργυρίου 19 (4), Μαλισιόβας 9, Σπύρου, Παπαχαραλάμπους, Μπαλτάς, Τσιώλης 17 (1), Βασιλείου 4, Κωνσταντούρας 26 (1), Κεραμάρης 4, Κόφφας.