Τρίτη 3 Απριλίου 2018

Γ.Σ. ΙΤΕΑΣ : ΠΡΟΣΔΟΚΩΝΤΑΣ ΤΗΝ (μέσω Μάκαρου) ΑΝΑΣΤΑΣΗ

Άρης Θήβας - Γυμναστικός Σύλλογος Ιτέας 69-59 για το πρωτάθλημα ανδρών Α΄ΕΣΚΑΣΕ

Ο Χρήστος Μωραΐτης, προπονητής του Γυμναστικού Συλλόγου Ιτέας : Δεν τα κατάφερε η ανδρική μας ομάδα στον πιο δύσκολο φετινό εκτός έδρας αγώνα του πρωταθλήματος με αντίπαλο τον Άρη Θήβας, στη γειτονική Βοιωτία και ηττήθηκε με τελικό σκορ 69-59.
Παρά την προχθεσινή μας ήττα, στο πολυαναμενόμενο τοπικό ντέρμπι της τελευταίας αγωνιστικής με τον Μάκαρο στο κλειστό γήπεδο της Ιτέας στις 14 Απριλίου, μας δίνεται η δυνατότητα να πάρουμε τους 2 βαθμούς της νίκης και την πρόκριση στα play-off του πρωταθλήματος! Με αυτόν τον τρόπο θα πάρουμε και τη ρεβάνς της ήττας του 1ου γύρου του πρωταθλήματος στην Άμφισσα.Στο αγωνιστικό κομμάτι του αγώνα η ομάδα μας προηγήθηκε στην αρχή με 2-6 αλλά γρήγορα ο Άρης πήρε τα ηνία του αγώνα ξεφεύγοντας με 15-9 και 33-26 στο ημίχρονο.
Στο 3ο δεκάλεπτο ο Άρης Θήβας με πρωταγωνιστές τους Τσιρόπουλο και Τριανταφύλλου ξέφυγε ακόμα και με 18 πόντους με το δεκάλεπτο να τελειώνει με 52-35 για να μειώσει τη διαφορά στο τέλος ο Γ.Σ. Ιτέας και να διαμορφωθεί το τελικό 69-59.