Σάββατο 3 Φεβρουαρίου 2018

ΗΡΩΪΚΟΣ Ο Γ.Σ.ΙΤΕΑΣ - Υπέκυψε λόγω απουσιών

Σε ένα ...ΤΑΧΙ χωρούσε η αποδεκατισμένη ομάδα μπάσκετ του Γ.Σ. Ιτέας, στο ταξείδι της από την Ιτέα στην Ιστιαία. Ηττήθη, αν και άγγιζε την νίκη.

***************************************

Α’ ΕΣΚΑΣΕ

Σημαντική νίκη για τον Τελεθριακό!

ΤΕΛΕΘΡΙΑΚΟΣ-Γ.Σ. ΙΤΕΑΣ 68-63

(πηγή : eviabasket.gr)
Σημαντική νίκη για την ομάδα του Τελεθριακού που επικράτησε του λαβωμένου από απουσίες Γ.Σ. Ιτέας με 68-63 σε ένα ματς που κρίθηκε στο τέλος.
Με το σκορ στο 64-63 ο Παπάνογλου έβαλε ένα μεγάλο σουτ κάνοντας το 67-63 με τον Τελεθριακό να επικρατεί με 68-63.
Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν καλύτερα στο ματς και προηγήθηκαν με 3-10 αλλά γρήγορα ο Τελεθριακός ισορρόπησε και πέρασε μπροστά στο τέλος του α’ ημιχρόνου με 37-29 που ήταν και η μεγαλύτερη διαφορά.
Στη γ’ περίοδο οι γηπεδούχοι βρήκαν λύσεις απέναντι στη ζώνη της Ιτέας και με δύο τρίποντα του Κουμπέ και ένα του Χοτζαλάρι ξέφυγαν δύο φορές στο σκορ με +13 πόντους.
Η Ιτέα όμως αντέδρασε εκ νέου και κατάφερε στο τέλος να επιστρέψει στον αγώνα. Μάλιστα πήγε το ματς στον πόντο (64-63) με τον Παπάνογλου να ευστοχεί σε ένα μεγάλο τρίποντο στο τέλος λήξης της επίθεσης της ομάδας του και ενώ απέμεναν 23’ δευτερόλεπτα για να ολοκληρωθεί ο αγώνας διαμορφώνοντας το 67-63, για να χάσει την επόμενη επίθεση η Ιτέα και να διαμορφωθεί με μια βολή το τελικό 68-63.
Καλύτεροι των γηπεδούχων οι Κουμπές, Χοτζαλάρι και ο καθοριστικός στο τέλος Παπάνογλου.
Από την Ιτέα που απουσίαζε η…μισή ομάδα (Πράππας-τραυματίας, Μπαντελάς-άρρωστος, Παγώνης, Κουτρόγιαννος, Δημητρίου, Κοντογιάννης-παίζουν αύριο με το εφηβικό) και είχε για πρώτη φορά 5 μικρούς στη 12αδα, ξεχώρισαν οι Σκούρας, Γεωργαντάς, Ευθυμίου.
Διαιτητές: Χαϊνά-Τσάλλας.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-17, 22-12, 16-17, 15-17.
ΤΕΛΕΘΡΙΑΚΟΣ (Δαδίτσιος): Μέτα 2, Ρουμελιώτης 1, Κλούρας 5, Παπαθανασίου 11 (1), Σταματόπουλος, Σταμούλος, Μακρής, Τσιτούμης 5, Κουμπές 16 (2), Δήμου, Χοτζαλάρι 16 (2), Παπάνογλου 12 (2).
Γ.Σ.ΙΤΕΑΣ (Μωραϊτης): Περδίκης, Παπαθεοχάρης 5, Αναγνωστάκος, Ντινόπουλος, Λύτρας 2, Αγγελόπουλος 9 (2), Σκούρας 16 (2), Ευθυμίου 11 (1), Παπαδήμας 6, Παπαδρόσος, Γεωργαντάς 14.