ΝΙΚΗΦΟΡΟΣ (εντός) Ο Γ.Σ.ΙΤΕΑΣ

Α’ ΕΣΚΑΣΕ: Αβαντάζ παραμονής!

Γ.Σ. Ιτέας-Αστέρας Αλιβερίου 71-61

πηγή : stereabasket.gr

Ο Γ.Σ. Ιτέας πήρε τη νίκη στο ντέρμπι της παραμονής απέναντι στον Αστέρα Αλιβερίου με 71-61 και αυτόματα απέκτησε μεγάλο αβαντάζ παραμονής στην κατηγορία, με την ομάδα του Μωραΐτη να κάνει ένα ακόμα βήμα για την επίτευξη του βασικού του στόχου!

Ο Αστέρας Αλιβερίου ήταν ανταγωνιστικός, αλλά δεν τα κατάφερε να μείνει μέσα στο ματς μέχρι τέλους, για να γνωρίσει τελικά μια ήττα που δεν είναι καταδικαστική, αλλά που δεν του αφήνει άλλα περιθώρια για απώλειες μέχρι το φινάλε της σεζόν.

Στο ντέρμπι της παραμονής, οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ καλά στο παρκέ και προηγήθηκαν με 9-0 στο 4′. Στο 10λεπτο η ομάδα του Μωραΐτη διατήρησε το προβάδισμα με σκορ 19-11, αλλά το ξεκίνημα του β’ 10λεπτου βρήκε τον Αστέρα καλύτερο με αποτέλεσμα να πετύχει ένα επιμέρους σκορ 0-8 και να ισοφαρίσει σε 19-19 στο 15′. Προς το τέλος του πρώτου ημιχρόνου πάντως, η Ιτέα κατάφερε και πάλι να βρει διαδρόμους προς το αντίπαλο καλάθι και να ξεφύγει με 35-27 στο 20′ πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με ένα προβάδισμα 8 πόντων.

Οι φιλοξενούμενοι προσπέρασαν με 1 πόντο στο γ’ δεκάλεπτο όμως εκεί ο Σταύρου ο οποίος σταμάτησε στους 40 (6) πόντους έδωσε τη λύση στην ομάδα του, φτάνοντας στην τελική επικράτηση με 71-61.

Για τον Γ.Σ. Ιτέας εκτός από τον Σταύρου ο οποίος ήταν σε φοβερή μέρα, ο Γεωργαντάς σημειώσε 14 πόντους, ενώ για τον Αστέρα ο Καψούλης είχε 27 (3) και ο Ιωάννου 17 πόντους.

Διαιτητές του αγώνα ήταν οι Κοτσιμπός-Ζάχος.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-11, 35-27, 51-43, 71-61.

Γ.Σ. ΙΤΕΑΣ (Μωραΐτης-Μολές): Κουτρόγιαννος, Παπαδημητρίου, Μαναίος 4, Γεωργαντάς 14, Μολές 5 (1), Αγγελόπουλος, Κατσίμπρας Φ., Κατσίμπρας Π., Χαλκιάς 2, Σταύρου 40 (6), Τσιριπέρου 6 (1), Πασαλιμανιώτης.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΑΛΙΒΕΡΙΟΥ (Ρέτσας): Κουκουβάος 3 (1), Πέππας, Βογιατζής, Καψούλης 27 (3), Βασιλείου, Γλάρος, Γανωτής 7 (1), Ρέτσας, Τζουβάνας, Ιωάννου 17, Αχματιώτης 2.