Α’ ΕΣΚΑΣΕ: Οι μικροί και ο Σταύρου έκαναν

τη διαφορά!

Γ.Σ. Ιτέας-Μαλεσίνα 82-55

(Πηγή : stereabasket.gr)

Οι πιτσιρικάδες του Γ.Σ. Ιτέας το έκαναν το…θαύμα τους, με τους γηπεδούχους να αγωνίζονται χωρίς τους Γεωργαντά, Μπαντελά και Αγγελόπουλο, αλλά με τους μικρούς και τον Σταύρου που ήταν εξαιρετικός, έφτασαν σε μια μεγάλη σε έκταση στο σκορ νίκη απέναντι στη Μαλεσίνα με 82-55, που ενδεχομένως να μην την περίμενε ούτε ο Μωραϊτης!

Η Μαλεσίνα από την πλευρά της είχε επίσης ελλείψεις (Καυκής, Μωραϊτης), αλλά η διαφορά στην ουσία που έγινε μετά το 15′ προέκυψε από την πολύ καλή φυσική κατάσταση των γηπεδούχων, που έτρεξαν σε όλα τα μήκη και πλάτη του γηπέδου, αναγκάζοντας τους αντιπάλους τους, πολλές φορές, σε αβίαστα λάθη.

Η α’ περίοδος ήταν αμφίρροπη, με τον Γ.Σ. Ιτέας οριακά μπροστά στο σκορ με 18-17.

Στο ημίχρονο οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με 43-32 και η μεγάλη διαφορά έγινε στη γ’ περίοδο, όταν οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 60-38 και 68-44, για να φτάσουν τελικά στη νίκη, με 82-55!

Διαιτητές του αγώνα ήταν οι Ζάχος-Πατάγιας.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-17, 43-32, 68-44, 82-55.

Γ.Σ. ΙΤΕΑΣ (Μωραΐτης): Μολές Ι., Παπαδημητρίου 6, Μαναίος 11 (1), Πασαλιμανιώτης, Μολές Αργ. 7, Κουτρόγιαννος, Κανάτας 2, Χαλκιάς 18 (3), Σταύρου 28 (4), Τσιριπέρου 8 (2), Κατσίμπρας Π. 2.

ΜΑΛΕΣΙΝΑ (Δαδίτσιος): Δημητρός 5, Κανακάρης 3 (1), Τούντας 3, Βίγγος 14 (2), Βασιλείου 2, Σέττος, Κατσαγάνης 21 (1), Ψεύτης, Ταμπούρης, Τσελεκούνης 5 (1), Χριστοφόρου, Θεοδώρου 2.